yüzbaşı şerafettin bey

Yüzbaşı Şerafettin Bey ve Timur’un Kılıcı

Türk Tarihi Yayınlayan:

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan 22 gün ve 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesi’nin 13 Eylül 1921’de zaferle sonlanması tüm Türk ve İslam dünyasında büyük bir sevinçle karşılandı. Hint müslümanları, Türkistanlılar dahil olmak üzere her yerden Ankara’ya tebrik telgrafları geliyordu. Kurtuluş Savaşı sırasında -resmi tarihin öğrettiği- Sovyet yardımları da aslında Türkistan’da kurulan, Buhara Cumhuriyeti’nden geliyordu, Moskova, gönderilen maddi yardımın bir kısmını kendine alırken bir kısmını ise Anadolu’ya gönderiyordu. Bu maddi yardım Timur’dan miras kalan mal mülktü hazineydi. Yine Timur’dan miras kalan üç altın kılıcı ve bir Kur’an-ı Kerim’i, Buhara Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Osman Kocaoğlu, bir heyetle Ankara’ya yolladı. İki kılıç, Mustafa Kemal ve İsmet Paşalara üçüncü kılıç ise İzmir’e giren ilk Türk birliğinin komutanına verilecekti. Heyet Ocak 1920’de Ankara’ya ulaştı.

ismetinonu-belgesel-02
Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa, Buhara’dan gelen kılıçlar bellerinde.

Osman Kocaoğlu, Timur’un 1402’de aldığı İzmir’in 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilmesini sindiremiyor, İzmir’e girecek ilk Türk birliğinin komutanının Timur’a ait kılıcı beline takmasını, böylelikle hem Timur’un ruhunun huzur bulacağına inanıyor hem de o büyük komutanı ödüllendirmek istiyordu. Mustafa Kemal Paşa, Osman Kocaoğlu’nun isteğini dile getiren heyete, bu olaydan şeref duyacağını belirtti. Türk dünyası, Anadolu Türklerine ve Mustafa Kemal’e tam olarak inanıyor ve güveniyordu.

hükümet konağına türk bayrağı diken ile ilgili görsel sonucu
İzmir Bornova’da hükümet konağına Türk bayrağını sancağa çeken Yüzbaşı Şerafettin Bey.

26 Ağustos 1922’de şafakta topçu ateşiyle başlayan Büyük Taarruz’un nihai hedefi İzmir’i almaktı. Yüzbaşı Şerafettin Bey, 9 Eylül 1922’de saat 09.30 civarında, Bornova’ya girdi. Ancak burada girdiği çatışma sonucunda yaralanan Yüzbaşı Şerafettin Bey buna rağmen, hükümet konağına çıkan subaylardan biriydi, Yunan bayrağını indirerek, göğsünden Türk bayrağını çıkararak göndere çekti. İzmir’in kurtuluşuna dair görüntülerde Yunan bayrağını indirip Türk bayrağını göndere çeken kişi kahraman Yüzbaşı Şerafettin Bey’in ta kendisiydi. 15 Eylül 1922’de düzenlenen bir törenle, Türkistan’dan gönderilen Timur’un altın kılıcı, Mustafa Kemal Paşa tarafından, Yüzbaşı Şerafettin Bey’e verildi.

1934 yılında Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine ‘‘İzmir’’ soyadı verildi. Şerafettin Bey 1951’de vefat etti. 

KAYNAKÇA

Arı, Kemal, ‘‘Üçüncü Kılıç’’,  Zeus Kitabevi, 2007.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*