yüksek şatodaki adam

Yüksek Şatodaki Adam

Siyasi Dizi-Film Yayınlayan:

II. Dünya Savaşı’nı Naziler kazansaydı nasıl bir dünya olurdu diye -bu konuya meraklı- herkes bir düşünmüştür. 1962 yılında Philip Dick tarafında yazılan kitabın orjinal ismiyle(The Man in the High Castle) ardından, dizisi de uyarlandı. Yüksek şatodaki adam şaheser olmaya aday bir yapım.

‘‘Amazon Studios yapımı olan dizide ABD, Japonya ve Almanya tarafından işgal etmiş durumda ve ikiye bölünmüş durumdadır. Ortada tarafsız küçük bir Amerikan ülkesi bırakılmıştır. Buraya da ”tarafsız bölge” adı verilmiştir.

ABD savaş sonrasında Nazi İmparatorluğu ve Japon İmparatorluğu tarafından bölünmüştür. İki devletin arasında özerk bir yapı oluşturulmuştur.

Dizinin konusu, ABD’de bulunan, yüksek şatodaki adam lakabı ile tanınan ve anti-faşist filmler yayınlayan birinin, filmlerinin Naziler ve Japonlar tarafından büyük bir tehdit olarak algılanan bu filmlerin toplatılmasıdır. Bu filmlerde savaşın, bizim şu an bildiğimiz şekilde bittiğini gösteren yani savaşı Mihver devletlerinin kazandığını, Adolf Hitler’in intihar ettiğini, Yahudiler’in bağımsız şekilde yine Avrupa’da yaşadıklarını göstermektedir. Naziler savaşı kaybetmiştir ve Amerikan hayali gerçekleşmiştir. Gerçek ise çok farklıdır. Irkçı totaliter rejim altında sadece Aryan ırkın yaşadığı bir ülke haline dönüşmüştür; ABD.

Dizinin birinci sezonu, 2016 yılında yayınlandı ve 1962 yılında yazılan kitabı tekrar gündeme getirdi. Kitabın, Türkçe çevirisi Feyyaz Şahin ve Murat Karlıdağ tarafından yapıldı, Altıkırkbeş Yayınları tarafından tekrar basıldı.  İlk bölümü izlemek için;

http://dizipub.com/the-man-in-the-high-castle-1-sezon-1-bolum-izle/

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*