kemalizm

Türkiye’nin Çıkış Yolu: Kemalizm

Türk Siyaseti Yayınlayan:

Türkiye’nin çıkış yolu Kemalizm’e geri dönmektir. Kemalizm’in ilkeleri bugün hala geçerlidir. Türk ulusu Kemalizm’e sadakatle bağlandığında tüm sorunlar çözülecektir. Çünkü Kemalizm’in temelinde koyu Türk milliyetçiliği, din ve vicdan hürriyeti, dünya barışını kalıcı hale getirmek için güdülen bir dış politika(yurtta sulh, cihanda sulh) ve modern dünyaya uyum sağlayacak, ‘‘muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracak’’ aklın ve bilimin önderliği vardır. 
Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Balkan Antantı ve Sadabat Paktı, II. Dünya Savaşı öncesinde oluşturulmuş bölgesel barış projeleridir. AB’nin öncelik kuruluş amacı da Avrupa kıtasında kalıcı barışı sağlamak, Avrupalı devletlerin birbiriyle bir daha savaşmalarını önlemektir ve bu amacında da başarılı olmuştur. Türkiye’nin 2000’li yıllarda en büyük sorunlarından biri, temeli olmayan bir dış politika takip etmesidir. Bu dış politikasızlığın sonucu olarak 3.5 milyon Suriyeli mülteci topraklarımızda yaşamaktadır.

Türk milliyetçiliği fikri önce Türk-İslam sentezi ile daha sonra içi boşaltılmış İslamcılık’ın sözde vatan sevgisi ile tahrip edilmiş durumdadır. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, AKP’li grupların kendilerini vatansever olarak göstermek istemeleri yüzünden, Türkçülük’ün içi boşaltılarak popülizm haline dönüştürülmüştür. Runik alfabeyle ‘‘Türk’’ yazısı, tişörtlerin, çakmakların vs basılıp satılarak bundan nemalanan sülüklerin işine gelmiştir.

Din-vicdan hürriyeti, aklın ve bilimin önderliği, Türkiye’de DP’nin iktidarı ile birlikte yitirilmeye başlandı. DP döneminde Atatürk heykellerine saldıran Nurcular yüzünden, 1952’de ‘‘Atatürk’ü Koruma Kanunu’’ çıkarıldı. Cemaat ve tarikatların bugün Türkiye’deki iktidar üzerindeki gücünü söylememe gerek yok sanırım.

Sonuç; şu an içinde bulunduğumuz bataklığa saplanmamızın nedeni Kemalizm’i terk etmemiz, ona yüz çevirmemizdir. Bataklıktan çıkmak istiyorsanız Kemalizm’e sımsıkı sarılın!

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Türk Siyaseti'den Sonuncu

Talat Paşa

Şark Meselesi ve Ermeniler

Ermeni Tehciri meselesi, bağlamından koparılmış ve bugünün gözü ile yorumlanmıştır. Osmanlı’nın içinde
Çık Yukarı