Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi

Türk Dünyası Yayınlayan:

Ruh Ordo Kültür Merkezi’nde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov’ın ev sahipliğinde ‘‘Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’’ yapıldı. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi(Türk Konseyi)’ne bu yıl Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldı.

AB ile sorun yaşayan ve 2 yılda bir olmak üzere Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye yakın Bugac ovasında ‘‘Turan’’ kurultayı düzenleyerek, ‘‘Attila’nın torunları’’ olduğunu belirten Macaristan’ın Türk Dünyası’nın bir parçası olduğunu benimsemesi umut verici. Zirveye, Özbekistan ‘‘onur konuğu’’ Macaristan ise ‘‘gözlemci ülke’’ sıfatıyla katılıyor. En yakın zamanda Özbekistan’ın da konseye üye ülke olarak kabul edilmesi bekleniyor.

Zirvede öne çıkan konular ise, doların dünya ekonomisini üzerindeki etkisini kırmak için, ülkelerin kendi ulusal para birimleri üzerinden ticaret yapmaları, üye ülkeler üzerinden gerçekleştirilen ticaret hacmini yükseltmeleri, FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerine karşı ortak mücadele edilmesi ayrıca uluslararası uyuşturucu ve insan kaçakçılığı konusunda üye ülkelerin birlikte hareket etmeleri olarak özetlenebilir.

Konsey Başkanı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, üye ülkeleri Astana’da kurulan Uluslararası Astana Finans Merkezi’nde aktif rol almaya davet etti. Astana’da faaliyet gösteren Türk Akademisi’nin Ortak Tarih Ders Kitabı’nı hazırladığını ve bu kitabın Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkiye’de okul ders programına girdiğini belirtti. Konseyin başkanlığını Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov’a teslim etti.

Türkiye’nin Türk Dünyası’na önderlik yaparak Türk Konseyi’ni Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan ile birlikte 3 Ekim 2009 tarihli Nahçıvan Anlaşması ve 16 Eylül 2010 tarihli İstanbul Bildirisi’ne göre kurduğundan bu yana, Türkiye yüzünü kardeşlerine dönmüştür. Bununla birlikte AB ile ilişkilerimizi aksatmadan devam ettirmeli ve ticaret hacmimizi arttırmalıyız, çünkü Türkiye Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan en önemli geçiş güzergahıdır. Konseyde konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan da bunu dile getirerek şöyle demiştir:

Modern İpek Yolu-Orta Koridor olarak bilinen bu projenin en önemli ayağı Azerbaycan’la birlikte yürüttüğümüz Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’dir. Böylece Batı Avrupa’dan çıkan bir tren, kesintisiz olarak Hazar Kıyılarına, oradan da Aktau Limanı üzerinden Şanghay’a ve Seul’a ulaşabilecektir. Bu önemli ulaşım hattı, halklarımızın refah seviyesinin artmasına ve ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

1 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Türk Dünyası'den Sonuncu

kıbrıs girit olmasın

Kıbrıs Girit olmasın!

Kıbrıs Sorunu’nun özünü anlamak için, 2004’de BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından
Çık Yukarı