normandiyaçıkarması

Normandiya Çıkarması 6 Haziran 1944

Dünya Tarihi Yayınlayan:

Tarih 6 Haziran 1944…

Beklenen gün geldi çattı, yıllardır hazırlanılan büyük çıkarma Normandiya Çıkarması 6 Haziran’da yapılacaktı.  Günün kod adı D-Day olarak belirlenmişti. D İngilizce gelişme anlamındaki development sözcüğünden gelmekteydi. Ama hava yine kötüydü, aslında çıkarma 4 Haziran’da yapılacaktı hava muhalefeti nedeniyle iki gündür erteleniyordu. Normandiya Çıkarması II. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren olaylardan biriydi. 22 Haziran 1941’de başlayan Barbarossa Harekatı ile SSCB çok zor duruma düşmüş ve Nazilere karşı yeni bir cephe açılmasını istiyordu. Stalin karşısındaki gücün zayıflayacağını bir nefes alacağını düşünüyordu, Churchill ise Türkiye’yi ikna ederek, Nazilere karşı Batı Avrupa’da değil Balkanlarda bir cephe açmak için uğraşıyordu.

Dwight Eisenhower, başkomutan olarak bir karar vermesi gerekiyordu. Eğer çıkarma iptal edilirse, bir daha ne zaman çıkarma yapılabilirdi, kim bilir? Bütün sorumluluğu üstlenerek kararını verdi. Çıkarma yapılacaktı.

Normandiya Çıkarması dünyanın gördüğü en büyük amfibi harekatıydı, Fransa’nın Normandiya Sahili’ne yapılacaktı. 4.308 gemi, 3.647 özel çıkarma aracı, 9.901 uçak, ve 2.876.439 asker. 6 Haziran 1944’den 80 gün sonra Paris kurtarıldı, 11 ay sonra Mayıs 1945’de Berlin’e ilk giren Kızıl Ordu olmuş ve savaş Avrupa’da bitmişti.

Mareşal Erwin Rommel, B Ordular Grubu komutanı olarak, 5-6 Haziran gecesi havanın muhalefetinden dolayı çıkarmanın bu gece de olmayacağını düşünerek, Berlin’e doğru yola çıkmıştı. Gitmeden önce talimatı, binlerce ton beton harcanan, Atlantik Duvarı’nın eksikliklerinin derhal tamamlanmasıydı.

5 Haziran gecesi, Amerikan 82. ve 101. ve 6. İngiliz hava indirme tümenleri paraşütler ve planörlerle Normandiya’ya inmeye başladı. Çoğu yanlış yere indi, bazıları düşmanın mevzilerinin çok yakınına düştü ve hemen orada yok edildi ama bazıları da Almanları şaşırttı ve kilit bazı noktaları ele geçirdi. Bu askerler, Müttefiklerin en seçkin askerleriydi.

Alman 7. Panzer Tümeni ise saat gece 03.00’te durumu kavramış ve tam alarma geçmişti. Bu tümen, Mareşal Rommel’in Fransa’yı işgalinde emrindeki tümendi ve çok hızlı manevralar gerçekleştirdiği için lakabı ‘‘Hayalet Tümen’’di. Rommel Berlin yolundan geri döndü. Berlin’e eşinin doğum gününü kutlamak için gidiyordu. Normandiya’da Erwin Rommel ile D Ordular Grubu Komutanı Mareşal von Rundstedt, çıkarma hakkında uygulanacak taktik  hakkında görüş ayrılığındaydı. Rommel, düşmanın kıyıda tutulması gerektiğini, 24 saat boyunca düşmanı kıyıya zapt edersek, daha sonra onları geri püskürtmenin daha kolay olacağını düşünüyordu. Rundstedt ise, ihtiyatta bulunan Waffen SS’e bağlı 7. Panzer Tümeni ile düşmanı sahilden içeriye çekerek yok etmeyi düşünüyordu. Ama hava üstünlüğü elinde bulunan Amerikan kuvvetleri hareket eden her şeyi vuruyorlardı, ve öyle de oldu. Rommel, Afrika’daki tecrübelere dayanarak bu çıkarımda bulunuyordu.

Adolf Hitler, önceleri bu konuda, tarafsız iken daha sonra Rundstedt’in tarafında olmayı seçti. Zırhlı birliklerin kendi emri dışında hareketini yasakladı. İşte, General Jodl, Hitler’i zırhlı birlikleri harekete geçirmek için aramak zorundaydı. Führer’i uykusundan uyandırmak, büyük suçtu, kendisi de buna çok kızardı.General Jodl ise Adolf Hitler’i uyandırmak istemiyordu.

Elbette Mareşal Erwin Rommel haklıydı. O gün durdurulamayan Müttefik güçleri için artık savaşı kazanmışlardı, kesin zafer onlarındı. Normandiya Çıkarması Müttefikler lehine kesin zaferle sonuçlanmıştı. Müttefik Ordular Başkomutanı Eisenhower II. Dünya Savaşı’dan sonra Amerikan Başkanı olacaktı. Adolf Hitler’in eline Normandiya Çıkarması’ndan sonra bir iki fırsat daha geçecekti ama o bunları değerlendiremedi. Örneğin Ardenler Taarruzu bunlarından biriydi.

Normandiya Çıkarması’nın resmi ismi Overlord Harekatı’nın resmi rakamlarına göre 6 Haziran günü verilen kayıplar ise şöyledi:

4.414 Müttefiklerin verdikleri toplam ölü sayısı

15.000 Müttefiklerin toplam zayiatı

9.000 Alman ordusunun toplam zayiatı

  1. Muazzam bir arşiv müthiş bir çalışma başarılarınızın devamını diliyorum saygılar

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*