nazilermecliste

Naziler 2. Dünya Savaşından Sonra İlk Kez Almanya’da Mecliste!

Siyaset Bilimi Yayınlayan:

Almanya’da gerçekleşen seçimler sonrasında Naziler 2. Dünya Savaşından Sonra ilk kez Almanya’da mecliste! Naziler (AFD) oyların yüzde 13.5’ini alarak ilk kez parlamentoya girme hakkına sahip oldular. Naziler bu sonuçla Almanya’da en büyük 3. parti konumundalar. Naziler, Almanya’daki göçmen karşıtlığı ve İslam’a karşı eylemleri ile propaganda yapıyorlar.

almanyaseçimsonuçları
Almanya Genel Seçim Sonuçları.

Şansölye Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) yüzde 32.5, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 21, Sol parti (Die Linke) yüzde 9, Yeşiller Partisi (Grüne) yüzde 9 ve Naziler ‘‘Almanya için alternatif partisi’’ (AFD) yüzde 13 oy aldı. Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 10.5 oy oranına ulaştı. AFD 2014’de de Avrupa Parlamentosu’na(AP) iki milletvekili gönderdi.

Bu sonucun çıkmasında seçim öncesi Almanya’da yaşanan olayların da etkisi büyük oldu. Dünya’nın kabul ettiği en büyük generallerden biri olan Erwin Rommel’in mezarına ve I. Dünya Savaşı’nda ölen gazilerin mezarlığına yapılan saldırılar ve ‘‘Kahraman değil katil!’’ yazılıyor ve sen buna susarsan bedelini ödersin! Türkiye’de sözde milliyetçi anlayış bugün Siyasal İslam’ın kölesi olmuş olabilir daha önce 1990’ların başında da Siyasal İslam’ın şemşiyesi altında seçimlere girmişti. Ama Avrupa’da Türkiye’nin aksine seçmen bilinci mevcut.

rommel
I. Dünya Savaşı’nda Almanya için savaşan askerlerin mezarlığına yapılan saygısızlık ”Onlar kahraman değil katil yazılı!”

Almanya en çok Suriyeli mülteci kabul eden Avrupa ülkesi yaklaşık 1 milyon Suriyeli var, ayrıca PKK Almanya’da istediği gibi cirit atıyor ve seçim arifesinde Almanya için savaşan askerlerin maneviyatına saygısızlık ediliyorsa, insanların milliyetçi duyguları kabarır ve bunun biletini iktidara keser.

Aşırı sağcılar 1945’den sonra ilk defa mecliste yer alır ve böyle giderse yeniden iktidar bile olur! AFD Genel Başkanı Alexander Gauland’ın seçim sonuçlarının açıklanması sonrasındaki konuşması

 http://p.dw.com/p/2kcX9

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*