tatürk_hacıbektaşveli ziyareti

Mustafa Kemal’in Hacı Bektaş Ziyareti

Türk Tarihi Yayınlayan:

27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelecek olan Mustafa Kemal Paşa Hacı Bektaş ziyareti için 21-22 Aralık 1919’da Çelebi Cemalettin Efendi ile görüşmeye ve ondan Kurtuluş Savaşı için destek almaya geldi. Bektaşiler, Paşa’ya 3000 altın vererek Kurtuluş Savaşı’na destek oldular. Çelebi Efendi, ‘‘Paşa Hazretleri, cesaretli ve basiretli idarenizde Türk Milletinin düşmanı kahredeceğine inancım sonsuz. Yüce Allah’ın milletimize müyesser edeceği zaferden sonra Cumhuriyet ilanı düşünüyor musunuz?’’ diye sordu. Mustafa Kemal Paşa bunun üzerine, ‘‘O mutlu günün ilanına kadar aramızda kalmak kaydıyla, evet Çelebi Efendi Hazretleri’’ diye yanıtladı.

22 Aralık günü, Çelebi Cemalettin Efendi tarafından ağırlanan Mustafa Kemal Paşa, o geceyi Çelebi Cemalettin’in evinde geçirdi. Ertesi gün, Dedebaba postunda oturan Salih Niyazi Baba ve Dergah ziyaret edildi. Hacı Bektaş Dergahı, Mustafa Kemal ve diğer heyet üyelerine çok sıcak davrandı. Dergahta, Atatürk, Cemalettin Efendi, Salih Niyazi Baba ve diğer ileri gelenlerle özel bir toplantı yapıldı. Toplantıda bağımsızlık mücadelesi konuşuldu. Bu gelişmeden sonra Alevi-Bektaşi tekke ve dergâhlarının hepsi birden, birer Kuvay-i Milliye karargâhları olur. “Cumhuriyetin inşası” ise, cumhuriyetin ilanına değin, ilk ve son kez burada, Mustafa Kemal Paşa ve Cemalettin Efendi arasında konuşulur.

Samsun’dan başlatılan bağımsızlık mücadelesine, Alevi-Bektaşi toplumu tam destek vermişlerdir. Değişik kaynaklarda, Alevi ve Bektaşilerin Ulusal Kurtuluş Savaşına ayni ve nakdi yardımlarla destek olduklarına dair bilgiler de yer almaktadır. Atatürk’ün Hacıbektaş’ı ziyareti, her yıl 22 Aralık tarihinde düzenlenen etkinliklerle, mahalli bir bayram olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 22 Aralık 1919 tarihinde, Hacıbektaş’ı ziyaretinde ağırlanmış olduğu Ulusoy ailesine ait ev de, “Atatürk Evi” olarak düzenlenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 21-22 Aralık 1919’da Hacıbektaş’a gelişinde, dergahda dinlendiği yer olarak bilinen mekanda ise, sanatçı Filinta Önal tarafından yapılan Atatürk rölyefi yer almaktadır.

 

  1. Yanlış bilinen ve çarpıtılan bir konu için çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş İbrahim Bey.Böyle bir konuyu ele aldığınız için size teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*