amerikannazi

Ku Klux Klan ve Amerikalı Naziler

Dünya Tarihi Yayınlayan:

Amerika’da ırkçılığın sonucu çıkan ülke çapındaki olaylar, Amerikan İç Savaşı’ndan sonra Güneyli ırkçı subaylar tarafından Ku Klux Klan(KKK) ile bağdaştıralamaz. Olaylar Ku Klux Klan çoktan aşmış durumdadır. Ku Klux Klan, altın çağını 1920’lerde yaşadı. Mussolini’nin Roma’da 50 bin faşistle yaptığı gövde gösterisinden sonra yönetimi ele geçirmesi, Ku Klux Klan’yi umutlandırdı; benzer bir yürüyüşü, ABD’nin başkenti Washington’da organize etti. 8 Ağustos 1925’de 60 bin militanla büyük bir yürüyüş gerçekleşti. 1926’da benzer bir yürüyüş yine yapıldı ancak hükümet Ku Klux Klan’ye boyun eğmedi ve iktidarı onlara vermedi. Mussolini ve Hitler iktidara geldikten sonra tüm dünyada faşizan hareketler yükselişe geçti. ABD’de kökeni İç Savaş sonrasına dayayan KKK de güçlenmeye başladı. Azınlıklara karşı saldırılarını arttırdı. Ku Klux Klan tüm ülkede 3 milyona yakın üyeye ulaştı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra etkinliklere azaldı ve bugün sapkın bir tarikat olarak görülen Ku Klux Klan yok olmak üzere, kısaca Ku Klux Klan hakkında bunu diyebiliriz.

kkk_1925
KKK’nin 1925 yılındaki yürüyüşü.

Amerika’daki günümüz beyaz ırkçılığı ise KKK merkezli değil, Nasyonal Sosyalizm’i merkeze oturtan bir hareketin yansımasıdır. Amerikalı Naziler tüm dünyada olduğu gibi Naziler’den etkilenen siyasi gruplardan biriydi. Adolf Hitler’in ‘‘Lebensraum’’ olarak adlandırdığı, Alman ulusunun yaşam alanı dışında yaşan tüm Aryan ırka mensup Almanları ana vatana davet etmesi üzerine kurulan jeolojik ve politik bir hedeftir.

German-American Bund yada ‘‘Yeni Almanya’’nın Dostları’’, Amerika-Almanya ilişkilerini güçlendirmek, Amerika’da Nazi ideolojisinin hakim olmasını sağlamak için Almanya doğumlu Fritz Julius Kuhn tarafından Mart 1936’da New York’da kuruldu. II. Dünya Savaşı çıkana dek, Amerikalı Naziler, German-American Bund çatısı altında çok sayıda eylem gerçekleştirdi. Ülke çapında 20 adet gençlik kampı kurdu. 25.000 üye topladı, 8 bin kişilik SA kuvveti oluşturdu. SA, Adolf Hitler’in Kahverengi Gömlekliler de olarak bilinen milis gücüydü. SA, Adolf Hitler’in 8 Kasım 1923’de gerçekleştirdiği Birahane Darbesi’nde en önemli rolü üstleniyordu. Amerika’nın Pearl Harbor saldırısı 7 Aralık 1941’de Pearl Harbor’da saldırıya uğraması sonrasında, doğrudan II. Dünya Savaşı’na katılmasıyla, German-American Bund’ın faaliyetleri yasaklandı, liderleri Fritz Kuhn ise tutuklandı. İlginçtir, Adolf Hitler’in resmen savaş ilan ettiği tek ülke ABD’dir. 

enormous-bund-rally
German-American Bund, George Washigton’ın doğum gününü kutluyor, 20 Şubat 1939.

II. Dünya Savaşı sonrasında, Amerika’da beyaz ırkçılık için yeni bir sayfa açıldı. 1959’da Binbaşı George Lincoln Rockwell tarafından kurulan Amerikan Nazi Partisi‘nin merkezi de bugünkü olayların merkezi olan Virginya eyaletidir. Rockwell, Amerikan ordusunda II. Dünya Savaşı’na ve Kore Savaşı’na katılmış birçok madalya ve bröve ile ödüllendirilmiş kahraman bir gaziydi. Virginya eyaleti, Amerika’daki beyaz ırkçıların Nürnberg’i konumundadır. Bilindiği üzere Nazi Partisi gelenek haline getirdiği parti toplantılarını her yıl yüzbinlerce kişilik mitinglerle, ışık gösterileriyle ve Adolf Hitler’in nutukları ile taçlandırarak gerçekleştirirdi. Hatta, 1934 yılında Leni Riefenstahl tarafından ‘‘İradenin Zaferi’’( Triumph des Willens) adında dünyanın ilk siyasi propaganda uzun metraj filmini çekmiştir.

rockwell-march
Amerikan Nazi Partisi üyeleri ve Geoge Rockwell

Amerikalı Naziler Amerika’da faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Amerikan İç Savaşı’dan bu yana, Amerika, beyaz ırkçılığı bir türlü yok edemedi. 1960’lı yıllarda dahi Vietnam Savaşı’na daha çok zenci askerlerin gönderilmesi, ABD’de savaş karşıtı eylemlerin yapılmasını, beyaz ırkçılığa karşı hoş görüsüzlüğü yükseltirken, Amerika’nın giderek nüfus oranında beyazların azalması, beyaz ırkçıların elini güçlendiren bir koz olarak duruyor. ‘‘Aryan Kardeşliği’’ diye bilinen Neo-Nazi çeteler ise, doğrudan SA’nın Yahudilere karşı yaptıkları boykot çağrısını, Amerika’da yaşayan tüm diğer etnik gruplara karşı yapmakta ve onlara karşı her türlü, şiddet, gasp hatta cinayete meşru zemin yaratmak istemektedir. Amerika’da işlenen cinayetlerin %6’sını beyaz ırkçılığını savunan ‘‘Aryan Kardeşliği’’ işlemektedir.

Amerikan Nazi Partisi’nin başkanı Rocky J. Suhayda Temmuz ayında, Amerika’da bir radyoda yaptığı açıklamada, Trump’ın bakşanlığının, beyaz ırkçılığını savunanlar için bir fırsat olduğunu ve bunun iyi değerlendirmesi gerektiğini belirterek, her şeyin yoluna girmesi için, ‘‘Amerika’nın yeniden en büyük olması için’’ beyazların ülkeyi yönetmesi gerektiğini söyledi. 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*