Hitler’i 13 Dakika Farkla Öldüremeyen Adam George Elser

Siyasi Dizi-Film Yayınlayan:

İngilizce ismi ‘‘13 Minutes’’ olan ve Türkçe’ye ‘‘Hitler’e Suikast’’ çevrilen filmin yönetmenliği, Oscar’a aday gösterilen, ‘‘Çöküş’’ filminin de yönetmenlikte koltuğunda oturan Oliver Hirschbiegel yapmaktadır. Film gerçek bir olay esinlenilmektedir. Apolitik sıradan bir Alman vatandaşın, bir marangozun George Elser’in Adolf Hitler’e gerçekleştirdiği bombalı bir suikast girişimi filmin ana konusudur. Bombanın, Adolf Hitler’in salondan ayrıldıktan 13 dakika sonra patlamasıyla, Hitler bu suikast girişiminden kurtulmuştur. 8 Kasım 1939’da Adolf Hitler’in 1923’de gerçekleştirdiği darbe girişimi olan ‘‘Birahane Darbesi’’nin 16. yıl dönümü için Münih’de ‘‘Bürgerbräukeller’’ adında birahanede toplanan Naziler, Führerleri Hitler’i her zamanki gibi büyük bir tutkuyla dinliyorlardı ancak Hitler kısa bir anma konuşması yaparak salondan ayrıldı ve böylelikle bombadan kurtulmuş oldu. Bombanın patlamasıyla birlikte yedi kişinin ölümüne ve altmış üç kişinin yaralanmasına yol açtı ancak asıl hedef Hitler’i yok edemedi.

Darbe girişiminin yıl dönemlerinin anılması gelenek haline geldiğini ve her yıl Birahane Darbesinin planlandığı Bürgerbräukeller’de gerçekleşeceğini öğrenen George Elser marangoz olduğu için, birahanenin planlarını incelerek saatli bombayı önceden uygun bir yere yerleştirmeyi başarıyor. Suikast girişimi sonrası, Gestapo tarafından yakalanan Elser’in bu suikasti tek başına gerçekleştirdiğine inanmakta zorluk çekiyorlardı. Ağır işkencelerden geçirilen Elser’in apolitik birisi olması ise bu suikast girişimini daha gizemli hale getiriyordu. Hitler’in siyasi partileri kapatarak, milletvekillerinin tutuklandığı, düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı bir siyasi ortamı düşündüğümüzde, Hitler’e böyle suikasti ancak bir komünistin ya da yabancı ülkeler için çalışan bir ajan yapabilridi. Ancak suikasti tüm ayrıntılarıyla adım adım anlatan Elser ve sonunda Nazilere bu suikasti tek başına gerçekleştirdiğine inandırıyor ancak konuyla özel olarak ilgilenen Adolf Hitler ise buna inanmayı istemiyordu. Bu nedenle Elser, öldürülmek yerine doğuda bir çalışma kampı olan Dacha Toplama Kampı’na gönderilir ve 1945 yılına kadar burada kalır, savaşın sonunda Berlin’den gelen emirle 9 Nisan 1945’de kendisi infaz edilir.

München, Adolf Hitler vor Feldherrenhalle
Adolf Hitler, George Elser’in kendisine karşı düzenlenen başarasızı suikat girşiminde ölen 7 Nazinin cenaze töreninde 11.11.1939.

13 Minutes ya da Türkçe adıyla Hitler’e Suikast filmi gerçek bir hikayeden esinlendiği için çok sürükleyici bir yapımı izleyiciye sunuyor. Savaştan sonra, George Elser, anti-faşizmin simgelerinden biri olmuştur ve Almanya’da saygıyla anılmaktadır. Eğer o suikast gerçekleşse, bugün Avrupa’nın başka bir siyasi çehresi olacaktı. Elser’e ait heykel, bugün Berlin’de düzenlenen yarışma sonrasında dikilerek anısı ölümsüzleşmiştir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Siyasi Dizi-Film'den Sonuncu

yüksek şatodaki adam

Yüksek Şatodaki Adam

II. Dünya Savaşı’nı Naziler kazansaydı nasıl bir dünya olurdu diye -bu konuya
Çık Yukarı