Hangi Milliyetçilik MHP Mi İYİ Parti Mi?

Türk Siyaseti Yayınlayan:

MHP, bir Soğuk Savaş dönemi partisiydi, Soğuk Savaş için ‘‘dizayn’’ edilen, Türkiye’nin kuruluş felsefesi olan Kemalizm’den farklı bir milliyetçilik anlayışı benimseyen, seküler olmayan, İslamcı yanları ağır basan, cemaat ve tarikatlarla işbirliği içerisindeydi. Adına Türk-İslam sentezi denen bu yeni anlayış Kemalizm’in tam bağımsızlık ilkesi çelişiyor ve milliyetçiliği salt anti-komünist bir hareket olarak algılıyordu. Soğuk Savaş sırasında Türkiye’nin kendini ABD’nin tarafında konumlandırması da bunda oldukça etkili oldu. CIA’de resmi görevli Ruzi Nazar- kendisi Hitler’in Türkistan lejyonunda Sovyetlere karşı çarpışmıştır- Alparslan Türkeş ile daha 1955’de ABD’de tanıştıklarını ve çok sıkı dost olduklarını biliyoruz.

ABD merkezli bir anlayışla yönetilen MHP’nin, Mustafa Kemal Atatürk ile arasına mesafe koymasına ve bugün birtakım Atatürk düşmanlığı bilinen isimlerin ki içinde Kadir Mısıroğlu ve Necip Fazıl Kısakürek de vardır, partiye katılmalarına neden olmuştur. MHP, anti-komünist, İslamcılarla işbirliği içerisinde olan, kendi içerisinde silahlı militanlara sahip, sözde bir milliyetçi parti konumundadır. Ve bu anlayış, Alparslan Türkeş’in vefatı ve daha sonra Devlet Bahçeli döneminde de devam etmiştir. Bahçeli’nin AKP iktidarından bu yana AKP ne zaman başı sıkıştığında, ona yardıma koşmuş ve MHP’nin kendi içerisinde yükselen muhalif hareketler sonucunda da koltuğunu kaybetmemek adına AKP ile işbirliğine girmiştir. Bu sırada MHP’nin içerisinden kopan muhalif gruplar birlikte İYİ Parti’yi kurdular. 

Türkiye’de tüm partiler -maalesef HDP hariç- ideolojik olarak değil popülist politikalarla iktidara oynuyor. İYİ Parti de buna dahil ve İYİ Parti’den bugün bir kopuş daha yaşandı. İYİ Parti GİK üyesi Bahadır Dinçaslan istifa etti. Biz de bir ekip olarak, bu yeni parti kurulurken acaba katılalım mı diye düşünmüştük, özellikle Ümit Özdağ’ın partide yer alması bizi cezbetmişti. Ancak partinin milliyetçi olmayacağını düşünerek bu karardan vazgeçtik. Şimdi görüyorum ki kararımızda çok haklıyız. 

İYİ Parti’nin ilk seçimi olan 24 Haziran 2018 seçimlerinde, parti tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Bu aldığı oy oranıyla birlikte seçilen ve hatta seçilemeyen milletvekilleriyle de hayal kırıklığı büyük bir hüsrana dönüştü. Yusuf Halaçoğlu, Ali Türkşen, Fatih Eryılmaz milletvekili olamadı. Emekli Tuğgeneral Ali Aydın istifa etti. Onların yerine meclise gönderilen Hayati Arkaz gibiler Devlet Bahçeli’nin elini öptü. Ümit Özdağ parti yönetiminde önemsiz bir göreve getirildi, daha sonrasında bu görevden istifa etti. Biz MHP’ye karşı olan Necip Hablemitoğlu’nun dediği gibi ‘‘Atatürkçü anlamda Türk milliyetçileri’’ tüm tarikat ve cemaatlerin ABD güdümünde, Soğuk Savaş döneminde, solcu örgütlerin yaymaya çalıştığı ateizme karşı olarak kullandığını, Türk milletinin yumuşak karnı olan İslam dininden faydalanarak militan devşirdiğini Türk milletini zehirlediğini biliyoruz. Fethullahçıların 15 Temmuz Darbe girişimi buna en iyi örnektir ve ders alınması gerekir.

Meral Akşener’in seküler anlamda Türk milliyetçisi olmadığını, İYİ Parti’nin de idealimizdeki Türk milliyetçisi parti olmadığını biliyorduk ancak tabanın yeni nesil Türkçü gençliğin oluşturduğunu düşünüyor ve destekliyorduk ancak gelinen süreçte gördük ki İYİ Parti’nin de ideolojik olarak sağlam bir temele oturmadığı, partinin ideologlarının kim ya da kimler olduğunu bile belli değilken, Akşener’in yaptığı siyasi açıklamalar da bazen bizi hezeyana sürükledi. Aynı cümle içerisinde, hem Adnan Menderes’i hem de Alparslan Türkeş’i övdüğü cümleler, partinin milliyetçi değil popülist politikalar izlediğinin açık bir deliliydi.

Türkiye’de milliyetçiliğin simgesi haline gelmiş parti olan MHP’nin AKP’ye kapağı atması ve yeni kurulan İYİ Parti’nin, bırakın Ortadoğu ve Türk Dünyasını, Türkiye Türkleri için dahil geleceğe dahil bir umut olma ihtimali ortadan kalkmıştır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Türk Siyaseti'den Sonuncu

Talat Paşa

Şark Meselesi ve Ermeniler

Ermeni Tehciri meselesi, bağlamından koparılmış ve bugünün gözü ile yorumlanmıştır. Osmanlı’nın içinde
Çık Yukarı