devrim şehidi kubilay

Devrim Şehidi Kubilay

Türk Tarihi Yayınlayan:

23 Aralık 1930 Günü, sabah namazına müteakip, Derviş Mehmet denen bir zat Menemen’de kendini mehdi ilan eder ve çevresinde topladığı kalabalıkla hükümet konağına tekbirlerle yürüyüşe geçer. Asteğmen Kubilay ise emrinde bir manga askerle bu kalabalığı durdurur. Kalabalığı dağıtmaya çalışan Asteğmen Kubilay, askerlerine süngü taktırır ve kalabalığın dağıtılması için havaya kurusıkı mermilerle ateş açtırır. Derviş Mehmet ise ‘‘Bakın ben Mehdiyim bana kurşun işlemez.’’ diyerek kendince haklılığını ortaya çıkarır. Asteğmen Kubilay’ın başını keserek, bayrak sopasına dikerek gezdirir. Menemen’deki bu olayın haberi Ankara’da duyulduğunda, Gazi Paşa’nın ilk tepkisi şu olur;

Bu Cumhuriyet’i ve bizim başımızı kesmektir. Bundan bütün Menemen sorumludur. Bu kasaba ‘‘Vilmodit*’’ ilan edilmeye müstahak olmuştur.

Daha sonra Menemen’in Vilmodit ilan edilmesinden vazgeçen Atatürk’ün aklına kendisinin kurmayı olduğu Hareket Ordusu’nun bastırdığı 31 Mart Olayı(1909) gelmiş olacak. O zaman da birçok hoca kılığında casus yakalanmış ve asılmıştı. Bu olay da Türkiye Cumhuriyeti’nin 31 Mart’ı idi. Derviş Mehmet’e yardım ve yataklık eden herkes bu isyanın bedelini ödedi. 105 sanık yargılandı. 41’i ağır hapis cezasına çarptırıldı, 36 kişi ise idam edildi!

“Türk genci! Kubilay’ı unutma! Onun bağrını kurşunlar deldi; of demedi, “Yaşasın cumhuriyet” dedi. Delik deşik bağrından kanlar akarken başını kestiler, yine of demedi, “İnkılap yaşasın” dedi.Bu sesi cevapsız bırakma! Bütün tarihin dinlediği gür sesini yükselt, Kubilay duysun! Türk genci! Kubilay’ı unutma! Kubilay’ı ara… Kubilay’ı yaşa.”

Mahmut Esat BOZKURT


Asteğmen Kubilay’ın, durağı uçmağ, kutlu tini şad olsun.

*Fransız Devrimi sırasında, devrime katılmayan köyler ‘‘Vilmodit’’ ilan edilip yakılıp, yıkılmış, yerle bir edilmiş, taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakılmamıştı.

** Derviş Mehmet, Bülent Arınç’ın dedesidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*