9 kralı aynı cenazede buluşturan kare

9 Kralı Aynı Karede Buluşturan Cenaze Töreni

Dünya Tarihi Yayınlayan:

20 Mayıs 1910 yılında, Büyük Britanya Kralı VII. Edward’ın cenaze töreni için, birçok Avrupa kralı taziye için Londra’ya akın etti. Bunlar arasında, 4 yıl sonra çıkacak olan o zamanki adıyla ”Büyük Savaş”ta birbirine savaş açacak, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelerin kralları da vardı.

Büyük Britanya Kralı VII. Edward, Kayzer II. Wilhelm‘in dayısıdır. Avrupa’daki hanedanlıklar, siyasi nedenlerden ötürü hep birbiri ile evlilikler yapmıştır.

Bu fotoğrafta yer alan birçok kral tahtını kısa süre içerisinde, Büyük Savaş’tan sonra kaybedecekti. Bazıları ise daha erken, mesela İspanya Kralı II. Manuel 1910 yılının Ekim ayında tahttan indirilecekti. Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhem de  bu fotoğraf çekildikten 8 yıl sonra tahtını kaybedecekti.

Fotoğraftakiler

Ayaktakiler, soldan sağa şöyle; Norveç Kralı VII. Haakon, Bulgar Çarı Ferdinand, Portekiz Kralı II. Manuel, Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm, Yunan Kralı I. George ve Belçika Kralı I. Albert. Oturanlar ise soldan sağa şöyle; İspanya Kralı VIII. Alfonso, Büyük Britanya Kralı V. George ve Danimarka Kralı VIII. Frederick.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*